دریافت اقامت ترکیه برای ایرانیان

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

همواره ترکیه یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد گردشگری شهروندان سراسر دنیا به خصوص برای ایرانیان بوده است. این بدین خاطر است که ایران در همسایگی ترکیه قرار گرفته، از لحاظ آب و هوا و خصوصیات فرهنگی و دینی دارای شباهت‌های زیادی است و شهروندان ایرانی برای سفر توریستی و گشت و گذار در این کشور جذاب نیاز به دریافت ویزا ندارند.

طی چند سال گذشته این کشور رشد چشمگیری در زمینه جذب دانشجویان خارجی و تحصیلی داشته و به یکی از مقاصد برتر تحصیلی دنیا نیز بدل شده و با تغییر قانون و تسهیل روند سرمایه‌گذاری و خرید ملک شهروندان خارجی، با استقبال دوچندان متقاضیان زندگی و اقامت در ترکیه روبرو شده است. بر همین اساس قصد داریم تا در ادامه ۳روش متداول دریافت اقامت ترکیه برای ایرانیان را معرفی کنیم.

۱- اقامت توریستی در ترکیه

همانطور که می‌دانید شهروندان ایرانی می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت معتبر و بدون نیاز به دریافت ویزا برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه به صورت توریستی در ترکیه اقامت داشته باشند. البته این مورد برای تمامی شهروندان دنیا یکسان نبوده و بسیاری از اتباع کشورهای مختلف باید با مراجعه به وب‌سایت رسمی evisa.gov و پرداخت ۱۵ یورو، نسبت به دریافت ویزای الکترونیکی و فرودگاهی پیش از ورود به این کشور اقدام کنند.

آن دسته از شهروندان خارجی که قصد دارند بیش از مدت زمان ۹۰ روزه ویزای توریستی الکترونیکی خود در ترکیه اقامت داشته باشند، باید برای دریافت یک دفترچه کوچک آبی رنگ از اداره مهاجرت این کشور اقدام کنند و از این طریق دیگر نیازی به خروج از کشور و دریافت مجدد ویزا و مهر پاسپورت نخواهند داشت.

اما این قانون برای شهروندان ایرانی صدق نکرده و به دلیل اینکه ویزای توریستی صادر نمی‌شود، خروج از کشور پیش از اتمام مهلت ۹۰ روزه اقامت توریستی برای ایرانیان الزامی است. در صورتی که مسافر ایرانی از این قانون پیروی نکرده و بیشتر از حد مجاز در این کشور اقامت داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه نقدی و پاسخگویی به آفیسر مرزی فرودگاه برای تخطی از قانون خواهد بود.

ایرانیان با اجاره خانه در ترکیه، می‌توانند برای اقامت قانونی توریستی در این کشور اقدام کنند.

بر همین اساس شهروندان ایرانی می‌توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت اقامت موقت توریستی ترکیه از ۶ ماه تا حداکثر ۲سال درخواست دهند:

قرارداد رسمی اجاره‌خانه در ترکیه با اعتبار یک‌ساله و یا برگه تائیدیه هتلی در ترکیه مبنی بر اقامت فرد برای بازه زمانی یک‌ساله به نام شخص متقاضی (بنابر قوانین دولتی این کشور تا ۳ نفر و در برخی موارد بیشتر می‌توانند با یک قرارداد رسمی اقامت خود را دریافت کنند)
پاسپورت و کپی پاسپورت
بیمه سلامت یک‌ساله
برگه دریافت شماره مالیاتی از vargi numurasi
۴قطعه عکس رنگی جدید برای کارت اقامت
برگه تائید صحت قرارداد اجاره‌نامه توسط دفترخانه رسمی
فیش واریزی به اداره مهاجرت

البته در برخی مواقع نادر ممکن است حتی با ارائه مدارک کامل، درخواست اقامت متقاضی از طرف اداره مهاجرت ترکیه ریجکت شده و یا به جای ۱ تا ۲ سال برای ۶ماه برای فرد صادر شود. در عین حال آن دسته از گردشگران ایرانی که قصد حضور در کارگاه‌های آموزشی و یا دوره‌های زبان ترکی استانبولی را داشته باشند نیز می‌توانند با ارائه مدارک کامل و موجه به اداره مهاجرت این کشور، برای دریافت اقامت یک‌ساله و موقت توریستی ترکیه اقدام کنند.

۲- اقامت از طریق ادامه تحصیل در ترکیه

این روزها با توجه به مزایای برتر تحصیل در ترکیه نظیر اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، استاندارد و کیفیت بالای آموزشی، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی، پایین‌بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی، نبود نیاز به دریافت ویزا و مدرک زبان انگلیسی و نداشتن شرط سنی و گپ تحصیلی، متقاضیان ایرانی زیادی به فکر ادامه تحصیل و اقامت در ترکیه هستند.

بر همین اساس آن دسته از شهروندان ایرانی که قصد ادامه تحصیل و دریافت اقامت موقت یکساله در ترکیه را دارند، می‌توانند ازطریق گذراندن دوره زبان تومر و یا دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام در موسسات آموزشی و یا دانشگاه‌های خصوصی و دولتی معتبر ترکیه، نسبت به دریافت اقامت موقت قانونی از اداره مهاجرت این کشور درخواست دهند.

با تحصیل در ترکیه کارت اقامت یکساله برای دانشجویان بین‌المللی صادر شده و دانشجو می‌تواند تا پایان زمان تحصیل خود در این کشور به کار دانشجویی مشغول شود، از خدمات بیمه درمانی استفاده کند و در عین حال کارت اقامت خود را تمدید نماید.

۳- اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

لازم به ذکر است که دانشجویان بین‌المللی مقطع کاردانی و کارشناسی اجازه انجام کار دانشجویی در سال اول حضور خود در ترکیه را نداشته و می‌توانند از سال دوم تحصیلی برای دریافت مجوز و انجام کار دانشجویی در این کشور اقدام کنند. البته بنابر قوانین دولتی ترکیه دانشجویان بین‎المللی می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلی دانشگاهی خود در این کشور، به مدت یکسال اقامت خود را جهت جستجوی کار مناسب و تمام وقت در بازار کار ترکیه تمدید نمایند.

همچنین با گذشت ۵سال از زمان ورود، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند کارت اقامت یکساله خود را به کارت اقامت دائم تبدیل کنند. لازم به ذکر است که برای ادامه تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور توریستی و خوش آب و هوا حتما ملزم به داشتن دانش زبان ترکی استانبولی نیستید و می‌توانید از طریق زبان انگلیسی نیز به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور بپردازید.

به طور معمول دانشگاه‌های دولتی و کم‌هزینه ترکیه دروس خود را در مقاطع مختلف دانشگاهی به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌دهند و اغلب دانشگاه‌های خصوصی و گران‌تر این کشور اقدام به ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی می‌کنند. اما در هر دو صورت، دریافت اقامت موقت ترکیه برای دانشجوی بین‌المللی ممکن بوده و در صورت نداشتن آشنایی با زبان ترکی، موقعیت‌‌های کاری در بازار این کشور برای فرد کمتر خواهد بود.

همانطور که در مطلب خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه به طور مفصل به این موضوع پرداختیم، بنابر قانون وضع‌شده در سال ۲۰۱۸ توسط دولت ترکیه ، رئیس جمهور ترکیه این امکان را برای شهروندان خارجی فراهم کرده تا با خرید ملکی با ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه از مزایای حق شهروندی، پاسپورت و اقامت این کشور برای خود و خانواده برخوردار گردند.

پیش از تصویب قانون فعلی، متقاضیان خارجی تنها می‌توانستند از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری ۱ میلیون دلاری به این مهم دست پیدا کنند، اما بنابر تصمیم‌گیری جدید دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه خارجی، رونق اقتصادی و پیشرفت و گسترش کشور، اکنون شهروندان خارجی می‌توانند با خرید یک یا چند ملک در ترکیه با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، در کمترین زمان ممکن از مزایای حق شهروندی، پاسپورت و اقامت ترکیه برخوردار شوند.

شما ملزم به نگهداری ملک خریداری‌شده برای حداقل ۳ سال بوده و حق فروش آنرا در این بازه زمانی نخواهید داشت. اما در عین حال می‌توانید با استفاده از گزینه اجاره ملک، علاوه بر مزایای شهروندی، در ترکیه درآمد ارزی هم داشته باشید.

البته با خرید ملکی با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه نیز می‌توان از کارت اقامت یکساله و تمدید آن برای سالهای بعد بهره برد، اما در صورت خرید ملک در ترکیه با ارزش ۲۵۰ هزار دلار، شما می‌توانید علاوه بر برخورداری از اقامت قانونی از مزایای مضاعف زیر استفاده کنید:

امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای صاحب ملک و افراد خانواده
امکان اقامت دائمی در کشور ترکیه
امکان استفاده از مزیت دوتابعیتی از طریق Turkuaz card
برخورداری از خدمات کامل بیمه درمانی و دولتی
امکان تحصیل رایگان در ترکیه و استفاده از حق بازپرداخت دانشگاهی
برخورداری از حق رای و حقوق بازنشستگی
امکان اجاره ملک خریداری‌شده و کسب درآمد ارزی
نبود نیاز به اقامت دائم در ترکیه
صدور سریع کارت اقامت و پاسپورت ترکیه (۳۰ روز کاری)
امکان سفر به بیش از ۷۰ کشور دنیا بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا از طریق پاسپورت ترکیه
بالا رفتن شانس موفقیت در پروسه اخذ انواع ویزای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا و ویزای شینگن از طریق حق شهروندی ترکیه
امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی مسترکارت و ویزاکارت

اما به طور کلی در صورتی که دارای ملک و یا شغل ثابتی در ترکیه باشید و بتوانید این موضوع را به اداره مهاجرت ترکیه اثبات کنید. که از توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود برخوردار هستید، می‌توانید برای دریافت اقامت موقت یک‌ساله اقدام نمایید. با اتمام اعتبار کارت اقامت یک‌ساله، در صورتی که هم‌چنان در حال تحصیل، دارای کار دائم و یا ملک در ترکیه باشید، برای حداقل ۱۸۴روز در سال گذشته در این کشور اقامت داشته باشید، مالیات خود را پرداخت کرده و دارای توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده در این کشور باشید، امکان تمدید اقامت برای شما وجود خواهد داشت.پس از گذشت ۸سال از اقامت قانونی در ترکیه، شما امکان دریافت اقامت دائم و بی‌قید و شرط این کشور را خواهید داشت.

برای این‌که واجدشرایط دریافت اقامت دائمی ترکیه شوید، باید طی ۳سال گذشته از زمان درخواست اقامت هیچ کمک اجتماعی از موسسات دولتی این کشور نگرفته باشید، دارای هیچ‌گونه سوابق کیفری و جنایی نباشید و از تمکن مالی کافی برخوردار باشید. شما هم‌چنین می‌توانید در صورت تمایل از خدمات خرید ملک ترکیه گروه شرکت‌های نیلگام (ایران-آنکارای سابق) استفاده کرده و علاوه بر دریافت مشاوره تخصصی رایگان و دسترسی به برترین املاک مناطق مختلف این کشور، از تخفیف تا حداکثر ۲۰ درصد این مجموعه استفاده کرده و ملک موردنظر خود را تا حداکثر ۵۰ هزار دلار کمتر از ارزش واقعی آن در ترکیه خریداری کنید.

 

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×